29.01.2021 – Relacja z zajęć dla dzieci

W ramach projektu przy Centrum Pomocy Migrantom przy ul. Stawiszyńskiej 20 w Kaliszu działa świetlica dla dzieci cudzoziemskich. Dzieci i młodzież uczęszczające do świetlicy mają możliwość rozwijania swoich talentów i zainteresowań artystycznych i sportowych w ramach prowadzonych zajęć. Świetlica oferuje różne ich rodzaje od edukacyjnych, plastycznych, integracyjnych po zajęcia wyrównawcze. Pod okiem opiekuna świetlicy organizowane są też różnego rodzaju aktywności mające na celu wspólne poznanie się i integrację.

Zajęcia i prace plastyczne

Zajęcia konstrukcyjne, gry i animacje w parku i na boisku, tworzenie kolorowych prac plastycznych – to codzienność na świetlicy.

Dzieci podczas zajęć konstrukcyjnych

Nie brakuje też innych atrakcji takich jak wyjścia do kina czy na basen. Dodatkowymi atrakcjami była, np. wspólna rywalizacja na torze gokartowym czy zabawa w parku trampolin.

Wspólna zabawa i integracja na torze gokartowym

W lipcu 2020 dzieci miały możliwość rozwijania swoich zainteresowań zarówno artystycznych jak i sportowych. W okresie wakacyjnym świetlica działała codziennie oferując zajęcia plastyczne, artystyczne, sportowe i rywalizacyjne. W czasie wakacji zorganizowane zostało też ognisko ze wspólnym pieczeniem kiełbasek i grą w paintball.

W czasie zajęć na świetlicy nie zabrakło też możliwości integracji z dziećmi polskimi.

W drugiej połowie lipca odbyła się wycieczka do Wrocławia razem z grupą dzieci polskich. W czasie wycieczki odwiedzono wrocławskie ZOO, podziwiano Halę Stulecia oraz wysłuchano koncertu we wrocławskiej fontannie multimedialne.

Uczestnicy wycieczki przed Halą Stulecia we Wrocławiu

 

Wspólne zwiedzanie wrocławskiego ZOO

Dzieci w czasie wycieczki odwiedziły także starsze części miasta – Rynek Główny i Ostrów Tumski. Dla wielu uczestników była to pierwsza wycieczka do tak dużego miasta – innego niż miejsce zamieszkania. Dzieci miały możliwość poznania historii Wrocławia oraz podziwiania pięknej architektury.

Na wrocławskim Rynku Głównym

Ostatnim punktem wycieczki było „Kolejkowo” – największa w Polsce makieta kolejowa, z jeżdżącymi miniaturowymi pociągami i samochodami. Miniatura przedstawia autentyczne budowle z terenu Górnego i Dolnego Śląska. Wystawa mieści się na terenie jednego z najstarszych dworców kolejowych we Wrocławiu – Dworca Świebodzkiego.

„Kolejkowo” – największa w Polsce makieta kolejowa

W czasie wakacji w sierpniu 2020 r. w Krynicy Morskiej odbyły się również dwa 11-dniowe turnusy integracyjne dla dzieci, będących uczestnikami projektu oraz ich polskich kolegów i koleżanek. W sumie w wyjazdach wakacyjnych uczestniczyło 90 dzieci.

Wakacyjny obóz w Krynicy Morskiej

Uczestnicy spędzili tam czas na wspólnej integracji i zabawach. Zapewniono wiele atrakcji. Główną było oczywiście polskie morze – zarówno dla wielu dzieci migrantów jak i dla dzieci polskich było to pierwsze takie przeżycie. Na turnusie odbywało się wiele zajęć rozwijających kreatywność – tworzenie własnych kolorowych mydełek czy masek z gipsu.

Zajęcia rozwijające kreatywność, zorganizowane w trakcie obozu

Nie zabrakło też zajęć sportowych, takich jak wycieczki rowerowe, łucznictwo czy zawody w piłce nożnej.

Główną atrakcją podczas obozu były oczywiście zajęcia na wodzie. Dzieci miały do wyboru możliwość skorzystania ze wielu atrakcji. Odbywały się rejsy żaglówką czy motorówką po Zalewie Wiślanym. Dużo czasu poświęcano też na naukę i doskonalenie umiejętności pływania na deskach SUP. Podczas turnusu nawiązało się wiele nowych przyjaźni i sympatii.

Zajęcia sportowe

Nie zabrakło także zajęć integracyjnych dla dzieci, takich jak pląsy, ogniska, animacje czy dyskoteki. Uczestnicy mogli skorzystać z wycieczek po okolicy oraz gier i zabaw survivalowych w terenie.

We wrześniu 2020 r. oprócz cotygodniowych zajęć na świetlicy odbył się Piknik Rodzinny, na którym oprócz dzieci, również rodzice mieli okazję poznania się i zintegrowania. Dzieci wzięły udziału w różnego rodzaju grach, zabawach i animacjach. Jedną z atrakcji była też fotobudka.

Wspólna zabawa na Pikniku Rodzinnym

W październiku i listopadzie 2020 r. świetlica oferowała indywidualne zajęcia wyrównawcze oraz zajęcia w małych grupach. Dzieci korzystały też z korepetycji, które były ogromną pomocą podczas nauczania zdalnego.

W grudniu odbyły się warsztaty świąteczne w małych, kilkuosobowych grupach. Dzieci miały możliwość stworzenia własnej ozdoby świątecznej jako prezentu dla najbliższych. Powstało wiele kolorowych choinek i stroików. Dzieci tworzyły również dekoracje na wspólną choinkę, która znalazła się w sali świetlicy.

Stroiki i ozdoby przygotowane jako prezenty dla najbliższych podczas zajęć na świetlicy

W styczniu 2021 r. dzieci korzystające ze świetlicy uczestniczyły w Spacerze z Alpakami. Każde dziecko miało możliwość przespacerowania się z Alpaką, nakarmienia zwierzątka i zrobienia sobie wspólnego zdjęcia na pamiątkę. Podczas dwugodzinnego spaceru po lesie dzieci poznały ważne informacje na temat hodowli alpak – skąd pochodzą, jak żyją, jakie maja upodobania. Oprócz nietypowego spotkania z egzotycznymi zwierzętami, była to też świetna okazja do obcowania z naturą i  spędzenia czasu na świeżym powietrzu, tak ważnego po całym tygodniu nauczania zdalnego.

Spacer z alpakami